Ročník 2023 přeje přívlastkovým vínům

Dobšice – O čtrnáct dnů dříve než vloni skončila ve vinařské skupině LAHOFER sklizeň vinných hroznů ročníku 2023. Poslední fůry zpracovalo vinařství již 25. října. LAHOFER sklidil o 11% suroviny méně než před rokem, průměrná cukernatost se naopak vyšplhala o téměř jeden stupeň normalizovaného moštoměru výše, než v roce 2022. Vinaři tak letošní kampaň hodnotí jako úspěšnou s velkým potenciálem k výrobě kvalitních přívlastkových vín.

„V letošním roce dosáhla sklizeň našich vinařství LAHOFER, WALDBERG a HANZEL celkově 2.280 tun hroznů. To je sice o jedenáct procent méně než v roce 2022, na druhou stranu ale hrozny vykázaly průměrnou cukernatost 21,8°NM, což je o osm desetin stupně více než vloni,“ shrnul letošní kampaň ředitel skupiny LAHOFER Ing. Petr Chaloupecký.

85% sklizené suroviny činily hrozny bílých odrůd, 15% modrých. V posledních pěti letech dosáhly hrozny nejvyšší průměrné cukernatosti v ročníku 2021 (22,4°NM), naopak nejnižší v roce 2020 (20,2°NM).

Ing. Petr Chaloupecký hodnotí pozitivně i průběh celého vinařského roku. „V dubnu a květnu bylo na Znojemsku nadprůměrné množství srážek, následovalo horké a suché léto s výjimkou chladnější první poloviny srpna s deštivějším počasím. Nadprůměrně teplé a slunečné počasí pak pokračovalo od začátku září až do konce kampaně. Sklízet jsme díky tomu mohli začít v první polovině září. Plynulý, rychlý a nenarušený průběh kampaně jsme ukončili posledním sběrem 25. října,“ upřesnil ředitel skupiny firem LAHOFER.

Průběh ročníku 2023 by se tak promítne i do výsledných vín. „Díky vyšší cukernatosti a zdravému stavu hroznů v průběhu sklizně vyniká jejich odrůdovost. Vína ročníku 2023 tak očekáváme právě s výrazným odrůdovým projevem, kvalitativně převážně v přívlastcích a s nižší kyselinou. Vyzrálejší hrozny nahrávají také vyšší kvalitě červených vín,“ dodal Ing. Chaloupecký.

Vinařská skupina firem LAHOFER, do které spadají Vinařství LAHOFER, Vinařství HANZEL a Vinařství WALDBERG, je v současnosti jedním z největších pěstitelů vinné révy v České republice. Ročně vyprodukuje kolem 1 milionu lahví přívlastkových vín prakticky všech hlavních středoevropských odrůd. Skupina LAHOFER zaměstnává stovku pracovníků a její tržby se pohybují okolo 90 milionů korun ročně. Celkem obhospodařuje 530 hektarů vinohradů.

Vinařství LAHOFER se kromě výroby a prodeje vín zabývá ve své architektonicky oceňované budově v Dobšicích u Znojma i pořádáním vinařských a kulturních akcí. Pro rok 2024 plánuje na léto například koncerty Vojtěcha Dyka, Anety Langerové, Davida Kollera a skupin MIG 21, Čechomor, Queenie, Jelen nebo IMT Smile.