Lenka Havelková je novým sklepmistrem vinařství

24.09.2021 10:13:51

Vinařství WALDBERG získává od kampaně ročníku 2021 nového sklepmistra.

Ing. Lenka Havelková (* 1993) se výroby vína v tradičním vinařství ze Znojemska ujímá po odchodu dlouholetého sklepmistra Pavla Filipovszkého. Navázat chce na využívání technologie řízeného kvašení v nerezových tancích i nazrávání vín v dřevěných sudech. Sama chce ale vtisknout vínu modernější styl a robustnější profil.

Soustředit se bude na menší šarže kolem 3.000 litrů, které chce vyrábět především z dobře vyzrálé suroviny. A využívat hodlá i častější ležení na jemných kalech, tedy metodu sur-lie.

Z vín preferuje všechny tři typicky znojemské odrůdy: Ryzlink rýnský, Sauvignon a Veltlínské zelené. Ty bude podle kvality hroznů ve vinici každoročně doplňovat o pinoty a dalších několik málo odrůd. Z nich by měla vznikat vína suchá, s nižší kyselinou.

Ing. Lenka Havelková vystudovala obor vinohradnictví a vinařství na Mendelově univerzitě v Brně, absolvovala diplomovou prací na téma „Vliv kvasinek na aromatický profil odrůdy Sauvignon“.

První pracovní zkušenosti získala už jako malá v rodinném vinohradu a sklepě v Sedlešovicích, kde pomáhala při výrobě svým rodičům. Poprvé hodnotila vína na místní výstavě už ve svých devatenácti letech, odtud se propracovala k degustátorským zkouškám a hodnocením i na takových výstavách, jako je třeba Concours Mondial de Bruxelles.

Od kampaně roku 2018 pracovala jako technolog ve Vinařství LAHOFER. Skupina LAHOFER ostatně zastřešuje i dnešní Vinařství WALDBERG. Odtud právě přišla pracovní nabídka na pozici sklepmistra Vinařství WALDBERG. „Chvíli jsem se přeci jen musela rozmýšlet, ale jakou jinou zajímavou výzvu by si člověk vystudovaný v oboru a s mými dosavadními zkušenostmi měl představit?“ dívá se do budoucna s úsměvem Lenka Havelková.